News2

Jak przygotować się do konkursu – webinar i rady od jurorów 

Konkurs „Film Your Story” zaczyna nabierać tempa, a każdego kolejnego dnia otrzymujemy nowe zgłoszenia. Wciąż jednak macie czas, żeby wziąć w nim udział – do 1 czerwca czekamy na Wasze pomysły. Jeśli jeszcze nic nie podesłaliście, wciąż pracujecie nad właściwą koncepcją albo dopiero zastanawiacie się jak zabrać się do tematu lub zwrócić na swój projekt uwagę jurorów, to mamy coś specjalnie dla Was! 

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie (ale i nie tylko!) w środę, 19 maja o godz. 18.00 organizujemy na profilach festiwalu nowe Horyzonty i OPPO na Facebooku darmowy webinar: „Film Your Story. Od pomysłu po film”. Więcej informacji znajdziecie poniżej. 

Kilka rad od jurorów 

Już teraz, Marcin Pieńkowski – juror naszego konkursu i dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty przygotował 5 rad dla każdego twórcy, który chce wziąć udział w konkursie „Film Your Story”: 

  1. Nie kopiujcie, nawet jeśli coś Wam się niesamowicie podoba. Ufajcie sobie, nawet jeśli odpływacie w najdalsze rewiry swojej wyobraźni.
  2. Nie starajcie się dostosować swoich pomysłów i tekstów do żadnych algorytmów, szufladek i klasyfikacji. W dobrym kinie nie ma żelaznych reguł i przykazań. Liczy się kreatywność i myślenie o Waszym widzu. A widz jest różny. Nie starajciesię jednak dogodzić im wszystkim. 
  3. Starajcie się być wyraziści, ale nie za wszelką cenę. 
  4. W kinie nie liczy się tylko historia (niektórzy powiedzą, że to brednie – niech mówią). Liczą się emocje. Liczy się, czy świat, który jest na ekranie oddziałuje na widza. Czasem słowem, czasem milczeniem. Czasem jaskrawym obrazem, czasem ciemnością. 
  5. Wszystkie chwyty są dozwolone. Takie są Nowe Horyzonty.

 Z kolei drugi z jurorów i jednocześnie ambasador OPPO, Marcin Prokop zdradza na co będzie zwracać uwagę oceniając nadesłane pomysły: 

Moim zdaniem powinno się w pierwszej kolejności opowiadać o tym, co ma się najbliżej i co się najlepiej rozumie. Często najciekawsze historie ma się pod samym nosem. Bardziej od warsztatu, cenię treść historii. Dlatego w nadsyłanych pracach chcę zobaczyć indywidualne piętno twórcy. Odcisk jego linii papilarnych. Na pewno od razu odrzucę wszystko, co będzie próbą imitowania czyjegoś stylu. Nie szukam cover-bandu, który zagra mi na nowo dobrze znane piosenki, tylko kogoś, kto zaciekawi mnie swoją własną narracją.  

Ponadto będę zwracał uwagę na to, czy ktoś rzeczywiście ma światu coś istotnego do powiedzenia. Chcę, aby to, co trafi do mnie jako widza, było jakkolwiek uzasadnione. Będę w tym szukał autentyczności i szczerości. Cenię nieuleganie koniunkturalnym, oportunistycznym pokusom, żeby zrobić “coś, co się sprzeda”. Liczy się bycie odważnym i chodzenie pod prąd.  

Na co jeszcze zwracają uwagę profesjonaliści? Sprawdźcie co ma do powiedzenia Ula Śniegowska, członkini Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i dyrektorka American Film Festival: 

Przygotowując program festiwalu jako selekcjonerzy musimy bardzo często kierować się niezliczonymi uwarunkowaniami zewnętrznymi m.in. presją otoczenia (liczoną głośnością oklasków na premierze w Cannes na przykład), czy naciskami ze strony firmy dystrybucyjnej.  

Wybierając filmy w takim konkursie, znajdujemy się w niezwykłej sytuacji, wolni od tej presji, możemy zrealizować nasze prawdziwe marzenia, jak byśmy działali w rynkowej próżni. W takich okolicznościach, w takiej sytuacji idealnej (wiadomo, nie zdarza się ona często), z wielką radością wybrałabym film/scenariusz szalony, odlotowy, oryginalny, nieokiełznany wręcz, wykraczający poza wszelkie ustalone konwencje, przełamujący gatunkowe reguły, wolny! Ale jednocześnie piękny w klasycznym znaczeniu tego słowa: zbudowany z rozmysłem, o przemyślanej konstrukcji i wysmakowanej kompozycji. Porywający i skłaniający do refleksji zarazem. Odważny i stylowy zarazem. Czy można oczekiwać spełnienia tak sprzecznych, niedorzecznych marzeń? Zobaczmy! 

Film Your Story. Od pomysłu po film – webinar 

Odpowiadając na pytania – jak napisać historię? jak napisać scenariusz? jak opowiadać? – nie sposób nie cofnąć się parę kroków, żeby najpierw zrozumieć – dlaczego chcę to opowiedzieć? Co jest w tym pomyśle dla mnie najważniejsze? Bo to ta dusza historii, to serce projektu, ta przysłowiowa krew przelewana na papier determinuje jak tę historię opowiedzieć i jaką formę dobrać.  

Jeżeli wciąż zastanawiacie się nad tym jaki pomysł przesłać na konkurs, przygotowaliśmy dla Was webinar „Film Your Story. Od pomysłu po film”, który powinien ułatwić wam pracę. 

Webinar odbędzie się w dwóch częściach. Pierwszą poprowadzą Anna Bielak i Filip Kasperaszek z Atelier Scenariuszowego, którzy odpowiedzą na pytania:  

– Dla kogo pisze się treatmenty i co jest w nich kluczowe? 

– Czym treatment różni się od scenopisu? 

– Jak dobrać najlepszą formę do treści, które chcemy przekazać? 

W drugiej części gościem Mikołaja Komara, jurora konkursu i redaktora naczelnego magazynu K MAG, będzie reżyser filmowy, Pat Howl. Eksperci porozmawiają o procesie twórczym i poszukają uniwersalnej recepty na dobrą etiudę filmową. W praktyce zaprezentują również jak nowe technologie i zaawansowane funkcje video w smartfonach mogą wzbogacić historię i przełożyć się na ciekawszą i angażującą widza formę. 

Każda część spotkania będzie zakończona sesją Q&A.  

Pamiętajcie – środa 19 maja o godz. 18.00, profile festiwalu Nowe HoryzontyOPPO na Facebooku.