News3

Niedawno przygotowaliśmy dla Was specjalny webinar, w którym nasi filmowi eksperci dzielili się praktyczną wiedzą o tym, jak przygotować własną koncepcję na film orazjak wykorzystać do tego nowe technologie. Jeżeli nie mieliście okazji w nim uczestniczyć, to możecie nadrobić zaległości oglądając nagranie ze spotkania. Dodatkowo,z tekstuponiżej dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do filmowania oraz z jakich sztuczek i gadżetów można skorzystać, aby projekt dobrze zaprezentował się na dużym ekranie.

Poznaj swój sprzęt

Zanim przystąpisz do kręcenia finalnych ujęć, dobrze przestudiuj specyfikację urządzenia, aby poznać jego mocne i słabe strony. Pamiętaj, że rozdzielczość matrycy nie jest najważniejsza – większe upchanie pikseli nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość nagrań. Znacznie większe znaczenie ma za to wartość przysłony, która opisuje, jak szeroki strumień światła jest rzutowany na matrycę. Im niższa, tym więcej światła przechwyci nasz smartfon, a co za tym idzie, lepiej poradzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. W większości układów optycznych to główny obiektyw charakteryzuje się najwyższą jasnością i to on powinien być wykorzystywany do kręcenia filmów po zmroku lub w ciemnych, zamkniętych pomieszczeniach.

Zwróć także uwagę na to, który obiektyw wyposażono w optyczną stabilizację obrazu. W smartfonach OPPO Reno5 funkcję Ultrastabilizacji zastosowano w głównym obiektywie, czyniąc go tym samym najbardziej uniwersalnym spośród wszystkich obiektywów zastosowanych w tym urządzeniu, ale stabilizowany jest także obiektyw szerokokątny. Dla potrzeb nagrywania wideo autoportretów, stabilizację elektroniczną wprowadzono także do obiektywu przedniego. To daje sporą dowolność w zakresie realizowania najróżniejszych kadrów.

Najlepszym zoomem są nasze ręce

Smartfony oddają nam do dyspozycji kilka obiektywów o różnych ogniskowych, ale uzyskiwanie wartości pośrednich odbywa się na drodze programowej. To algorytmy skalują obraz w taki sposób, aby zarejestrować go przy pożądanym przybliżeniu. Z tego powodu podczas kręcenia filmów najlepiej zrezygnować z korzystania ze sprzętowego zooma. O wiele lepsze efekty uzyskamy, przybliżając się bądź oddalając od rejestrowanego obiektu i trzymając się podstawowej ogniskowej konkretnego obiektywu.

Zaufaj sztucznej inteligencji

W smartfonach pierwszych generacji musieliśmy polegać wyłącznie na naszych umiejętnościach podczas pracy z aplikacją fotograficzną. Na szczęście dynamiczny rozwój branży sztucznej inteligencji sprawił, że coraz więcej sprzętów oddaje nam do dyspozycji funkcje automatyzujące pracę układu optycznego. Dla przykładu, użytkownicy OPPO Reno5 mogą skorzystać z trybu AI Highlight Video, który zadba o to, aby nocne ujęcia były dobrze doświetlone, bądź który wspierając się funkcjami HDR, zbalansuje poziom światła i cieni podczas kręcenia za dnia.

Zabaw się z obiektywami

Nie bój się eksperymentów. Nawet jeśli twój kadr opowiada historię z perspektywy jednego bohatera, nie oznacza to, że musisz korzystać z głównego aparatu. Poeksperymentuj z różnymi ogniskowymi, być może wykorzystanie ultraszerokokątnego obiektywu 119° w OPPO Reno5 doda historii nowej głębi, pozwoli lepiej osadzić bohatera w świecie rzeczywistym.

A może wręcz przeciwnie – zbliżenie zrealizowane za pośrednictwem soczewki szerokokątnej nada scenie surrealistyczny wygląd, nienaturalnie wydłużając obiekty w kadrze. Jeśli cały film realizujesz w 1080p przy 30 klatkach, możesz też pokusić się o wycięcie fragmentu zbliżenia z soczewki szerokokątnej, aby pokazać jedynie fragment tak wypaczonego obrazu.

Pamiętaj także o tym, że współczesne smartfony często pozwalają nagrywać filmy z kilku obiektywów jednocześnie. W OPPO Reno5 możesz np. aktywować funkcję Dual-View Video, która przechwyci obraz z aparatu głównego oraz tego do selfie.

Zwolnij tempo z głową

Zanim zaczniesz rejestrować mikromomenty, zastanów się, w jakiej rozdzielczości chcesz zrealizować cały film. W przypadku OPPO Reno5 do dyspozycji otrzymujemy tryb 4K przy 30 klatkach oraz 1080p i 720p przy 30 bądź 60 klatkach. Od tego wyboru zależy to, jak dobrze uda ci się wpasować zwolnione ujęcia w całą produkcję.

Decydując się na kręcenie w 4K, musisz liczyć się z tym, że ostrość zwolnionego obrazu zauważalnie spadnie w scenach ze slow-mo. Jeśli zaś kręcisz w 1080p w 60 klatkach, najlepszy efekt osiągniesz przy dwukrotnym spowolnieniu obrazu. Tylko wtedy liczba klatek scen kręconych w normalnym tempie oraz w slow-mo będzie identyczna.

W związku z tym warto rozważyć kręcenie w 1080p przy 30 klatkach, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie naturalnego spowalniania ujęć. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do filmu 4K zarejestrowanego przez OPPO Reno5 wrzucić scenę zarejestrowaną przy 240 klatkach i spowolnić ją ośmiokrotnie, świadomie rezygnując z ujednoliconej, wysokiej rozdzielczości.

Na zakończenie

Trzeba także pamiętać, że kręcenie smartfonem z warsztatowego punktu widzenia niczym nie różni się od pracy z pełnowymiarową kamerą. Warto zatem zapoznać się z uniwersalnymi poradnikami dla filmowców, aby poznać przydatne techniki montażu, kadrowania oraz pracy na planie. A kiedy już pochłoniesz podstawową wiedzę niezbędną do rozpoczęcia prac nad pierwszym smartfonowym filmem, możesz zgłosić organizatorom festiwalu Nowe Horyzonty chęć wzięcia udziału w konkursie “Film Your Story”.

Więcej praktycznych porad na temat kręcenia filmów smartfonem znajdziesz w artykule na stronie Naekranie.pl.